Гранично личностното разстройство е вид психичен проблем, който се свързва с нестабилно настроение и поведение, променено „себеусещане“ и нестабилни взаимоотношения.
Контакти: +359 877 47 8997
Симптоматика
Хората с този вид личностно разстройство са чувствителни към всякакъв вид промени и има голяма вероятност да покажат крайна или неадекватна емоционална реакция и/или поведение. Други често срещани симптоми са силен страх от изоставяне, несигурност по отношение на себе си, импулсивна промяна на целите в живота си, промяна на мнението си за кариерата, ценностите и приятелите. Те могат да имат и опасно поведение като безразсъдно шофиране, злоупотреба с вещества, заплашване на близките си като показват, че са способни да скочат от прозореца/терасата. Може да изпитват силен и необоснован гняв или чувство за празнота, депресия, тревожност и често се самонараняват. Характерна е и рязката промяна (превключване) от агресивно поведение в поведение на жертва.
Гранично личностното разстройство обикновено започва в ранна зряла възраст (около 20г), но е напълно възможно да настъпи и по-рано, т.е. в юношеска възраст.
Примерен казус
Вероника е млада, привлекателна 24-годишна жена, но въпреки това изглежда, че не е в състояние да поддържа качествена самооценка и себеуважение. За последните две години тя споделя, че е имала три сериозни връзки с жени. А като причина за край на взаимоотношенията споделя, че „просто са я задушавали“. В процеса на разказване описва случките като „крайно ужасяващи и несправедливи“ и показва, че е силно наранена от изживените събития, но в момента, в който според нея не получава желаното съчувствие и признание от мен, че е жертва, рязко променя поведението си в агресивно. Тя описва, че често е имала огромни скандали с нейните партньорки за привидно дребни неща като закъснение за среща в рамките на 5-10минути или отказ на партньорките й да я закарат с кола до някъде, защото са на работа. Тя описва, че полага „огромни усилия да се държи“, но колкото повече се раздава за връзките си, толкова „по-неблагодарни“ и „неоценяващи“ стават партньорките й. Накрая те я изоставят, твърдейки че Вероника е „крайно токсична“. Относно своята кариера като фризьор тя описва, че преди всяка среща с нейни клиенти се чувства крайно тревожна до степен, в която започва да трепери, да я свива стомаха и понякога да се поти обилно. Тази тревожност изчезва в момента, в който клиентите се появят и седнат на стола за подстригване. Вероника споделя, че е правила импулсивни решения за развитието на бизнеса си „от днес за утре“ като местене от град София в град Пловдив.
При подозрение, че вие или ваш близък страда от този вид разстройство, незабавно трябва да потърсите психиатрична и/или психологическа помощ
Терапия
Според данни (след 10 години до 50% от диагностицираните), когато се вземат мерки навреме, състоянието на хората се подобрява с възрастта и е напълно възможно да се научат да живеят удовлетворяващ живот!
В процеса на терапия хората с гранично личностно разстройство се запознават как влияе тяхното състояние на тях и на хората около тях, техники, с които да се научат по-лесно да управляват своите емоционални състояния, учат се как да поддържат взаимоотношения с другите и да изразяват по-ясно своите мисли и чувства без да имат крайно и/или неадекватно поведение. Крайно препоръчително е и близките да участват в процеса на терапия!
Източници:
- American Psychiatric Association. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders. 5th ed. Arlington, VA: American Psychiatric Association; 2013.
- National Institute for Health and Clinical Excellence. Borderline personality disorder: recognition and management. 2009.
- Mayo Clinic. Family Health Book. Borderline personality disorder: symptoms and causes. 5th ed. 2019